2032/​226

Stort engelsk bestiksæt af pletsølv til 12 personer, knive med håndtag af perlemor og hvid komposit. Mappin & Webb Princess Plate. 1920–30erne. I bestik skab med marmorplade. H. 64 cm. L. 59 cm. (155)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Med graveret monogram. Mangler en middagsgaffel. Enkelte hvide håndtag med revner. Ej nøgle. Håndtag på front beskadiget.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK