Niels Larsen Stevns (f. Gavnø v. St. Heddinge 1864, d. Frederiksberg 1941)
Kvindeportræt. Sign. monogram. Olie på lærred. 37×27.
Nærværende maleri er et studie til freskodekoration i Viborg Domkirke.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 40, 1953 nr. 120.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024