2131/​500

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 11”. Et sæt på seks armstole med kopstykke af ask, stel af stål, sæder betrukket med rødt skind. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1987. (6)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Skind med enkelte overfladeridser og mærker. Mindre stødmærker på kopstykker.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

70.000–80.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK

60.000 DKK