Karl Bovin (f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985)
Bakket landskab, sommer. Sign. Karl Bovin, Aasen, Jul 45. Olie på lærred. 69×84.
Proveniens: ABR auktion 29, 1952 nr. 32.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.