Josef Kinzel (f. Lobenstein 1852, d. Spitz a.d. Donau 1925)
“Interessante Neuigkeiten”. Interessante nyheder. Sign. Jos. Kinzel og betegnet 86 på bagsiden. Olie på træ. 53×41,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 822, 2011 nr. 7.
Enkelt retouchering. Enkelte minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021