2132/328
Morter med tilhørende pistil af udskåret træ, dekoreret med geometriske mønstre i relief, halskrave af messingblik. 20. årh.s begyndelse. H. 26. Diam. 20. L. 58.
Hjembragt af nuværende ejers farfar, som var bosat i Kenya ca. 1940–1975.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Pistil overskåret.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag