2415/840
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2”. Pendel med fatningshus af bakelit. Skærmholder mærket “Patented” og “PH-2”. Skærme af gulmalet matglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.
Brugsslitage herunder ridser og mærker. Indvendige skruer i fatningshus mangler. Overskærm og mellemskærm med defekter og limede hårrevner. Underskærm med afslag på overkant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag
16 bud