896/​283

Lars Møller (f. Nuuk 1842, d. sst. 1926)

Lars Møller (udg.): 1. Atuagagdliutit. Nalinginarnik tusarumin sassunik unikat nr. 6–20. Nungme (Nuuk) 1862. 4to. Samt. kartonnage udført af Lars Møller. + 2. Atuagagdliutit Nalinginarnik tusaruminasassunik univkat. Nr. 25 – 47. Nungme 1864–65. 4to. Ny kartonnage. Med det orig. omslag til de første 5 årg. trykt i farver og guld – 4 litografiske illustrationer i farver til fortsættelsen af Robinson Crusoe, litografier + 4 sider træsnitillustrationer fra trykkeriets tidligere publikationer, bl. a. fra Grønlandske træsnit en helsides illustration af Aron fra Kangeq. Et farvelitografi i facsimile af bombardementet af Sønderborg. Vedlagt en samling af Lars Møllers litografier fra senere numre af bladet. Fra 10. årgang nr. 145, 25 (af 31) s/h litografier af Lars Møller. Fra diverse tidlige årgange 19 litografiske blade af Lars Møller, enkelte i farver, 2 beskadigede. + 3. Atuagagdliutit. Nalinginarnik tusaruminasassunik univkat nr. 146–157. Nungme 1870. 4to. Orig. kartonnage indb. af Lars Møller.

Det første grønlandske tidsskrift. Med tegnede og litograferede illustrationer, udført af grønlænderen Lars Møller, som også oversatte teksterne eller skrev dem selv, udførte det grafiske arbejde og trykningen. Bagefter sørgede Lars Møller også for indbindingen. I disse numre findes bl.a. Møllers oversættelse til grønlandsk af Robinson Crusoe, med farvelitografier. Fra et besøg i Danmark bringes en skildring med to billeder, udsigt over Helsingør og Hotel Phønix i København. En farvelitografi i facsimile.

Med 17 litografier i sort/hvidt udført også af Lars Møller. De to af disse udfoldelige, nemlig indvielsen af Suezkanalen og en meget stor illustration af en kongelig begivenhed på Amalienborg Slotsplads. De øvrige illustrationer er bl.a. Marienlyst Slot, bisonjagt fra tog i Amerika samt prospekt fra Isefjorden m.m.

Litteratur: Oldendow: Bogtrykkerkunsten i Grønland. Cph 1957), pp 107.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK