2044/92
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Einar Madvig (f. 1882, d. 1952)
Lampebord med stel af mahogni, plade med fliser af fajance, Kgl. P., dekoreret med parti fra Christianshavn. Sign. Einar Madvig. 1940'erne. H. 55,5. L. 54. B. 54.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag