877/​953

Kaj Gottlob (f. København 1887, d. 1976)

Unika tre-pers. sofa med udskåret stel af Cubamahogni, front med to skuffer, runde greb. Sider, sæde samt ryg betrukket med sandfarvet hørstof. Formgivet og udført 1918 hos snedkermester A.J. Iversen. L. 200.

Proveniens: Sofaen tegnede Gottlob til sit eget hjem, hvor den stod indtil han gik bort i 1976, herefter nedarvet i familien. Erhvervet af tidligere ejer direkte fra Kaj Gottlobs familie.

Design: Aftenauktion, 7. marts 2018

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag