2115/770
Carl-Harry Stålhane (f. 1920, d. 1990)
To skåle af stentøj dekoreret med hhv. mørkebrun glasur og mørkeblå glasur med brune elementer. Begge sign. CHS, udført og sign. hos Rörstrand, Sweden. H. hhv. 3,9 og 6,6. Diam. 13,5 og 14. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag