2131/520
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 277.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag