2041/52
Henrik Schouboe (f. Ringsted 1876, d. Frederiksberg 1949)
Interiør med læsende kvinde. Sign. H.S. Olie på lærred. 49×54.
Retoucheringer. Mindre krakeleringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag