2446/​55

Frederik Vermehren (f. Ringsted 1823, d. København 1910)

“En Bondekone, der bringer Kaffe til sin Moder, som er slumret ind ved Arbejdet”. Verso sign. F. Vermehren 1850. Olie på lærred. 85,5×102,5.

Udstillet: Foreningen for National Kunst 1965 nr. 14.

Enkelte minimale krakeleringer. Retoucheringer og overmalinger. Behov for let overfladerensning.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

213818 (Autobud) 5.000 DKK
800893 4.800 DKK
213818 4.600 DKK
1051316 (Autobud) 4.400 DKK
213818 4.200 DKK
1051316 4.000 DKK