2414/120
Tysk smykkeskrin af sølvplet, dekoreret i let relief med “Sabinerindernes rov” og maskeroner. Württembergische Metallwarenfabrik. 20. årh.s begyndelse. H. 26. L. 24. B. 15.
Låst. Nøgle medfølger ikke. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage på forsølvning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag