2043/404
Kinesisk olie/eddikeflaske af glas med gennembrudt montering af sølv, dekoreret med drager, bambus, blomster og arkitektur. Inddelt i fire sektioner, hals med fire hældetude med prop. Mester Lee Yee Hing. Hong Kong. Glasset mrk. France. 20. årh.s begyndelse. H. 34.
Inskription på fod. Brud og mindre buler på sølvmontering. Fremstår med alders- og brugsslitage. Flaske med indhold. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag