2144/24
Kinesisk figur af patineret og forgyldt bronze i form af Guanyin, siddende på lotustrone, holdende i højre hånd krukke, venstre i prithvi mudra, drager og bølgeformationer ved soklen. 20. årh. H. 36.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Let irret.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
Vurdering
Hammerslag