2144/​24

Kinesisk figur af patineret og forgyldt bronze i form af Guanyin, siddende på lotustrone, holdende i højre hånd krukke, venstre i prithvi mudra, drager og bølgeformationer ved soklen. 20. årh. H. 36.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Let irret.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK