912/​120

Joakim Skovgaard (f. København 1856, d. sst. 1933)

“Hyrden finder Lammet”. Sign. J. S. 1910. Olie på træ. 65×52.

Nærværende maleri er en replik af værket “Hyrden finder Lammet” (Matthæus 18, 12–14) fra 1909, der blev udført til altertavlen i Gørlev Valgmenighedskirke, Nordvestsjælland. Denne blev udstillet på Den Frie Udstilling 1910 nr. 301. Maleriet skildrer Lignelsen om det vildfarne får: “Hvis et menneske har hundrede får, og et af dem farer vild, vil han så ikke forlade de nioghalvfems oppe på bjergene og gå ud og lede efter det vildfarne? (12). Og lykkes det ham at finde det, sandelig siger jeg eder: han glæder sig mere over det end over de de nioghalvfems, som ikke er faret vild” (13).

Skovgaard har lavet flere udgaver af motivet, og der findes således også en version i Vester Kirke ved Give.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK