1634/1303
Ring og fotogemme af 18 kt. guld, to halskæder, ametystring og et par turkisøreskruer af 14 kt. guld samt safir- og perlevedhæng og nål af guld. Udført hos Hugo Grün m. fl. Vægt i alt ca. 35 gr. Ring str. 51 og 54. (9)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ametystring er graveret. Nål mangler lås.
Smykker, 24. august 2016
Vurdering
Hammerslag