896/​166

Et stort sæt på ialt sytten danske régence stole af guldstafferet egetræ og bøgetræ, heraf et par armstole, fire med lav ryg, seks med høj ryg samt et sæt på fire. 18. årh.s midte. (17)

Sæt på seks: H. 123. B. 50. D. 39. Sæt på fem: H. 110. B. 47. D. 40. Et par armstole: H. 111. B. 75. D. 45. Sæt på fire stole: H. 120. B. 50. D. 43.

Proveniens: Avening Court, Gloucestershire.

Sætte på de fire stole kendes fra det første Christiansborg og findes idag på Frederiksborg- Nationalhistorisk museum samt på Nationalmuseet stemplet med Christian VI's kronede monogram, dateret 1740 og stemplet 'KSCB' for Kongelige Slot Christiansborg. Litteratur: Chr. Waage Petersen, Danske møbler før 1848, fig. 73.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

58.000 DKK