1532/752
Harry Bertoia (f. San Lorenzo, Italy 1915, d. Barto, Pennsylvania 1978)
“Diamond”. Hvilestol af forkromet formbøjet stål. Løst sæde betrukket med mørkt møbelstof. Udført hos Knoll.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser, mærker og rust pletter. Uoriginal hynde med pletter og defekt syning.
Moderne kunst og design, 4. august 2015
Vurdering
Hammerslag
26 bud