Johann Vesling (f. 1598, d. 1649, German anatomist and botanist)
Syntagma anatomicum. Padua: Paolo Frambotto 1647. 2. udgave. 4to. Med kobberstukket titelblad, annoteret af tidligere ejer, 1648. Helsides kobberstukket portræt af forfatter + 24 helsides anatomiske kobberstukne plancher. Første og sidste blade med fugtpletter, titelblad repareret. Indbundet i samt. helbind af pergament. Bind med brugsspor.
I dette værk gav Vesling et tidligt bidrag til diskussionen om menneskets lymfesystem.
DSB XIV, 12.
Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge.
Bøger fra Valdemars Slot, 30. november 2022