911/​210

Johann Vesling (f. 1598, d. 1649, German anatomist and botanist)

Syntagma anatomicum. Padua: Paolo Frambotto 1647. 2. udgave. 4to. Med kobberstukket titelblad, annoteret af tidligere ejer, 1648. Helsides kobberstukket portræt af forfatter + 24 helsides anatomiske kobberstukne plancher. Første og sidste blade med fugtpletter, titelblad repareret. Indbundet i samt. helbind af pergament. Bind med brugsspor.

I dette værk gav Vesling et tidligt bidrag til diskussionen om menneskets lymfesystem.

DSB XIV, 12.

Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge.

Bøger fra Valdemars Slot, 30. november 2022

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK