845/​111

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Skitse til “Sankt Hans Blus paa Skagen Strand”. Sign. S. K. Skagen 92 med dedikation “Til Degn Brøndum 21. Marts 1909” og endvidere med dedikation på bagsiden “Til Degn. Til Minde om mange smukke St. Hansblus i Østerby. 21de Marts 1909 - P. S. Krøyer”. Kul på papir. 25×41.

P. S. Krøyers tanke om at skildre vennerne fra Skagenskolonien omkring et bål ved Skt. Hans opstod i begyndelsen af 1890'erne. Efter flere udkast og skitser, heriblandt ovenstående, færdiggjorde Krøyer maleriet “Sankt Hans Blus paa Skagen Strand” i 1906. Det skulle blive hans sidste store værk, ligesom skitsen her i øvrigt blev givet bort få måneder før P. S. Krøyers død den 21. november 1909.

Proveniens: Degn Brøndum; tøffelmager Jens Peter Petersen og hustru Kristiane Marie, f. Pedersen, Kappelborg ved Skagen; i deres efterslægt indtil nu.

Malerier og skulpturer, 26. november 2013

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK