Foto endnu ikke klar
891/​1382

Peder Moos (f. Nybøl 1906, d. Bredebro, Tønder 1991)

Unika arbejdsbord af massivt pæretræ, krydsbensstel med organisk tværsprosse. Bordender med indlæg af lyst træ. Sign. Moos 1948. Formgivet 1944. Udført 1948 af snedkermester Peder Moos. H. 71. L. 125. B. 74.

Proveniens: Givet i bryllupsgave til nuværende ejers forældre.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1944.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, omtalt og afbilledet s. 236–237: “Hans Møbelopbud var iøvrigt ikke stort; men blandt det, der var, lagde man særligt Mærke til et 'simpelt' Bord i en saare raffineret Udførelse...”.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 3. december 2019

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag

400.000 DKK