2131/528
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 55”. Bord med ben af stål og plade af marmor. Udført og mærket hos Kjærholm Production. H. 72,5. L. 180. B. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Uoriginal plade af hvidbroget marmor. Stel med mindre skævhed.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud