2024/​37

Laurent Jacquot-Defrance (f. Perthus 1874, d. Rom 1902)

“Hercule entre le Vice et la Vertu”. Herakles på skillevejen. Sign. Jacquot-Defrance 1894 med dedikation “A Monsieur Bourdon, bien cordialement”. Olie på lærred. 56×70.

Værket “Hercule entre le Vice et la Vertu” (1899), som dette maleri er relateret til, befinder sig på Hyacinthe Rigaud Museum i Perpignan, Frankrig.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 602, 1994 nr. 437.

Retoucheringer/reparationer. Flere krakeleringer. Nogle mindre afskalninger, mest langs kanten. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag