Frederik Rohde (f. København 1816, d. Frederiksberg 1886)
“Studier efter Naturen [...]Nykøbing Skov ved Nykøbing S.”. Usigneret. Betegnet på etiket på blændrammen malet af Frederik Rohde August 1885. Olie på lærred. 28 × 40.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 488, 1986 nr. 583. Bruun Rasmussen auktion 1540, 2015 nr. 74.
Talrige minimale afskalninger. Enkelte retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020