2425/​820

Ingmar Relling (f. Sykkylven 1920, d. 2002, Møbeldesigner)

“Siesta”. Høj-og lavrygget lænestol med stel af bøg, løse hynder betrukket med sandfarvet alcantara. Udført og mærket hos Westnofa, Norge. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere hynder fra Skippers Møbler.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag