Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“FJ 53”. Et par lænestolestel af teak, svævende armlæn på mellemstykker af messing. Formgivet 1953. Udført 1950–60'erne hos snedkermester Niels Vodder, begge stemplet. (2)
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1953.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 270–271.
Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker samt pletter. Smuds. Mellemstykker med rust, et mangler. Propper på armlæn mangler. Træ noget tørt, krakkeleringer hvor armlæn møder bagben.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
31 bud