2034/​514

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“FJ 53”. Et par lænestolestel af teak, svævende armlæn på mellemstykker af messing. Formgivet 1953. Udført 1950–60'erne hos snedkermester Niels Vodder, begge stemplet. (2)

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1953.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 270–271.

Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker samt pletter. Smuds. Mellemstykker med rust, et mangler. Propper på armlæn mangler. Træ noget tørt, krakkeleringer hvor armlæn møder bagben.

Moderne kunst og design, 18. august 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

95.000 DKK

31 bud

95.000 DKK
(Autobud) 90.000 DKK
90.000 DKK
(Autobud) 85.000 DKK
85.000 DKK
(Autobud) 80.000 DKK
75.000 DKK
70.000 DKK
(Autobud) 65.000 DKK
60.000 DKK
(Autobud) 55.000 DKK
50.000 DKK
(Autobud) 44.000 DKK
44.000 DKK
(Autobud) 42.000 DKK
40.000 DKK
(Autobud) 38.000 DKK
36.000 DKK
(Autobud) 34.000 DKK
32.000 DKK
30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK