Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Opstilling med en torsk og kobberkedel på et bord. Sign. M. Ancher. Olie på lærred. 39,5×55,5.
Motivet var et yndet motiv for skagensmalerne. Således er det også kendt fra Viggo Johansen og Christian Krohg.
Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
32 bud