1946/​103
Michael Ancher: Opstilling med en torsk og kobberkedel på et bord. Sign. M. Ancher. Olie på lærred. 39,5×55,5.

Be­skriv­el­se

Opstilling med en torsk og kobberkedel på et bord. Sign. M. Ancher. Olie på lærred. 39,5×55,5.

Motivet var et yndet motiv for skagensmalerne. Således er det også kendt fra Viggo Johansen og Christian Krohg.

Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ældre malerier

Kunstner

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Vur­dering

10.000–15.000 kr.

Hammerslag

24.000 kr.

32 bud

24.000 kr.
23.000 kr.
22.000 kr.
(Autobud) 21.000 kr.
21.000 kr.
(Autobud) 20.000 kr.
19.500 kr.
19.000 kr.
18.500 kr.
18.000 kr.
17.500 kr.
17.000 kr.
16.500 kr.
(Autobud) 16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
14.500 kr.
(Autobud) 14.000 kr.
13.500 kr.
13.000 kr.
12.500 kr.
12.000 kr.
11.500 kr.
11.000 kr.
(Autobud) 10.500 kr.
10.000 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
(Autobud) 8.500 kr.
8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.