Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 310”. Udtræksbord af massiv eg med to massive underliggende tillægsplader af eg. Designet 1952. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, Odense. H. 72. L. 158/235. B. 86.
Købt af nuværende ejers forældre hos Ønskemøbler i Aarhus den 31. december 1955 for 540 kr.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 12, 1952, på annoncesider.
Litteratur: Andreas Tuck katalog maj 1959.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. januar 2018
5 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||