1946/​332

“Traben” besætning af glas med spids-ovale slibninger. Variation i størrelse. 20. årh. H. 8,5–16 cm. (54)

Bestående af: 8 rødvinsglas H. 16 cm., 9 hvidvinsglas H. 14,5 cm., 6 champagneskåle H. 13 cm., 5 portvinsglas H. 13 cm., 9 likørskåle H. 9,5 cm., 6 snapseglas H. 10,5 cm., 4 cognacglas H. 8,5 cm., 5 ølglas H. 13,5 cm., 2 vandglas, H. 12 cm.

Almindelig brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.350 DKK

1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK