Louis Auguste Francois Aumont (f. København 1805, d. Frederiksberg 1879)
Kunstnerens selvportræt som 18-årig. Usigneret. Olie på lærred. 20×15,5.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling, dennes auktion “Kunstnerportrætter”, del XI Winkel & Magnussen 151, 1934 nr. 8.
Mindre krakeleringer. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. april 2020