Fritz Melbye (b. Helsingør 1826, d. Shanghai 1869)
Kystparti fra Dansk Vestindien med figurer i vandkanten, huse og palmer, i baggrunden bjergtinde. Antageligt parti fra Skt. Thomas. Olie på lærred monteret på pap. Usign. 26×36.
Proveniens: Johan Hansens Samling, nr. 1257.Fritz Melbye var, ligesom sine to ældre brødre, Anton og Vilhelm, marinemaler med iboende rejsetrang. Han tilbragte det meste af sit liv udenlands; gerne på eksotiske steder. 1849 slog han sig ned på Skt. Thomas, hvor han mødte den unge Camille Pissarro, og blev dennes lærer. Det blev til et varmt venskab, der bl.a. be-tød, at de to tog på en længere rejse sammen til Venezuela i 1852. Afbildet
Older paintings, 14 December 2004