2132/​889

Arthur Salm (f. Köln 1904, d. Chicago 1988)

“The Trencherman”, “The Serette & Cleaverette”, “The Cheshire” og “The Trion”. Diverse serveringsdele af rustfrit stål, bestående af 9 dele. Delvist stemplet. L. 15–36. (9)

Bestående af:

The Trencherman: Udskæringssæt med håndtag af palisander. Formgivet i slutningen af 1960'erne. L. 15–40.

The Trencherman: Grillsæt bestående af tre dele med palisanderskaft. Formgivet i slutningen af 1960'erne. L. 36.

The Serette & Cleaverette: Forskærersæt til frossent kød, bestående af en kødsav og hammer med skaft af palisander. Formgivet 1961. L. 24.

The Cheshire: Brødkasse med låg. Formgivet slutningen af 1960erne. L. 30.

The Trion: Opsats med tre skåle og stand af valnød. Formgivet 1973, produceret i Sverige. H. 17.

Almindelig brugsslitage. Manglende tre skeer til opsatsskåle.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag