Arthur Salm (f. Köln 1904, d. Chicago 1988)
“The Trencherman”, “The Serette & Cleaverette”, “The Cheshire” og “The Trion”. Diverse serveringsdele af rustfrit stål, bestående af 9 dele. Delvist stemplet. L. 15–36. (9)
Bestående af:
The Trencherman: Udskæringssæt med håndtag af palisander. Formgivet i slutningen af 1960'erne. L. 15–40.
The Trencherman: Grillsæt bestående af tre dele med palisanderskaft. Formgivet i slutningen af 1960'erne. L. 36.
The Serette & Cleaverette: Forskærersæt til frossent kød, bestående af en kødsav og hammer med skaft af palisander. Formgivet 1961. L. 24.
The Cheshire: Brødkasse med låg. Formgivet slutningen af 1960erne. L. 30.
The Trion: Opsats med tre skåle og stand af valnød. Formgivet 1973, produceret i Sverige. H. 17.
Almindelig brugsslitage. Manglende tre skeer til opsatsskåle.
Moderne kunst og design, 10. august 2021