1539/​556

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinastolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Løse, dybthæftede sædehynder betrukket med patineret naturskind. Udført 1992 hos Fritz Hansen. (2)

Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser, mærker samt let slitage i lakering - primært ved armlæn. Sædehynder med nogle pletter, skjolder samt overfladekrakeleringer i skind. Ene hynde med mindre revne i skind. Skind med tør overflade.

Moderne kunst og design, 22. september 2015

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK