1709/​17

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

Et lille barn siddende ved et bord med sit legetøj. Usigneret. Betegnet på bagsiden Constantin Hansen Pinxit. Olie på lærred monteret på lærred. 42×37.

Omtalt og afbildet: Søren Rasmussen, “Slægts og Erindringsbog”, 1956 s. 213 og 214.

Proveniens: Søren Rasmussen, Stenagergaard.

Behov for overfladerensning. Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger.

Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK