2417/289
Ubekendt maler, 19. årh.
Portræt af Malka Salomonsen født Henriques (1777–1835) iført blondekyse med et koralfarvet satinbånd. Usigneret. Olie på lærred. 35×30.
Mindre trykmærke fra blændramme. Minimale krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
Vurdering
Hammerslag