2050/326
Koreansk balusterformet krukke af porcelæn dekoreret i underglasur blå med firekloet drage der jagter den brændende perle. Choson 19. årh. H. 40 cm.
revne ved top rand, brændings fejl, nogle naturlige hånterings ridser, mindre revner indvendig men går ikke igennemn
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud