2039/24
To kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i farver og guld, det ene med buddhistiske symboler, det andet med blomster og ornamentik. Mærket Tongzhi og fra perioden. 19. årh. H. 4,2. L. 8. B. 8. (2)
Slitage på guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020
Vurdering
Hammerslag