1417/587
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
To saltkar sølv smedet med gennembrudt fodstykke af blade og kugler. Georg Jensen anno 1920. Dessin 180. Samlet vægt 71 gr. H. 3,5. Diam. 5,1. (2)
Alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Ene saltkars øverste kant med få uregelmæssigheder. Gladindsatse mangler. Indvendigt med nogle mørke pletter fra salt.
Moderne kunst og design, 22. april 2014
Vurdering
Hammerslag
17 bud