C. A. Lorentzen (f. Sønderborg 1746, d. København 1828)
Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i juni 2014.
Portræt af Carl Henrik Von Holten, 1775–1862, konferensråd, geheimekabinetsarkivar, norsk kammerherre. Usigneret. Ovalt olie på lærred. 70×53.
Malerier og skulpturer, 10. juni 2014