915/​29

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“Et vadested”. Aftenlys over et vadested med kreaturer. Ca. 1901. Usigneret. Olie på lærred. 61×76.

Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier, 1992, nr. 487.

Flemming Brix, Finn Therman Frederiksen og Svend Erik Lorentzen (BFL), ræsonneret fortegnelse over Theodor Philipsens værker, 2016, nr. 685.

Udstillet: Den Frie Udstilling 1902 nr. 191.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK