2015/36
Fire hollandske firpas af fajance, dekorerede i mangan med geometriske mønstre og ornamentik. Monterede i rammer af egetræ. 18. årh. Lysmål 25,5×25,5. (4)
En flise med revne, én med større afslag. Øvrige med kanthak, glasurafskalninger og krakeleringer. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag