2015/​36

Fire hollandske firpas af fajance, dekorerede i mangan med geometriske mønstre og ornamentik. Monterede i rammer af egetræ. 18. årh. Lysmål 25,5×25,5. (4)

En flise med revne, én med større afslag. Øvrige med kanthak, glasurafskalninger og krakeleringer. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag