2024/917
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Spisestue af palisander, bestående af fire stole og bord med udtræk samt to tillægsplader. Sæder betrukket med patineret sort skind. Stole udført hos J.L. Møller. Bord udført hos Brande Møbelindustri. H. 73. Diam./L. 120/220. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bord ujævn falmet. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag