2438/808
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Sæt på fire armstole af birk. Sæde og ryg udspændt med flettede kanvasgjorde, armlæn beviklet med flet. Model 45. Formgivet 1946–47. Udført hos Artek. (4)
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Eftersyn
Fra
i
Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering
Næste bud
Dit maksbud
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
813074 |