2438/808
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Sæt på fire armstole af birk. Sæde og ryg udspændt med flettede kanvasgjorde, armlæn beviklet med flet. Model 45. Formgivet 1946–47. Udført hos Artek. (4)
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|