2044/813
Tysk design
Kugleformet bordlampe af keramik, dekoreret med hvidglaseret krakeléglasur. 1920–30erne. H. inkl. montering 45.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afslag på ikke synlig kant under bunden. Enkelte mindre glasurfejl. Montering med skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag