Simon Gate (f. 1883, d. 1945)
Karaffel, opsats samt skål af klart og blåt sulfatglas, samt to karafler af gul -og orangetonet glas. Ej sign. Karaffel med hank antageligt prøve. Model Gs 65, GS 123. Udført ca. 1918–20 hos Orrefors samt Orrefors-Sandvik, Sverige. H. 12,5–32. Opsats: Diam. 21,6. Skål: Diam. 18. (5)
Brugsglas fra Orrefors fra tiden omkring 1918–20. Muligvis udført som prøver på Orrefors inden en evt. produktion på Sandvik påbegyndtes.
Litteratur: H. Ricke: “Schwedishe Glasmanufakturen 1915–1960”, s. 281.
Opsats med omfattende overfladeridser samt rand af glaspest. Generelt aldersrelateret patina, herunder mindre overfladeridser. Høj, gul karaffel med glaspest på inderside af bund.
Moderne kunst og design, 4. juni 2019